Dolgu Uygulamaları

17.05.2020
97
Dolgu Uygulamaları

Doğru dolgu uygulaması için estetik konusunda deneyimi olan ve yüz anatomisine bilerek yüze en çok uyabilecek müdahalelerin kararını verebilecek yeterlilikte, estetik bakış açısıyla yüz oranlarına müdahale edebilecek yeterlilikte donanım ve bilgide uzman bir doktorun operasyonu gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Kısa sürede kolaylıkla uygulanabilecek dolgu yöntemi, yüzü şekillendirmek, hacim sağlamak ve kırışıklıkların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.  Dolgu malzemesi olarak kendi hacminden bin kat fazla su tutabilen ve enjekte edildiği yerde şeklini muhafaza edebilen, vücutta zaten doğal olarak bulunan hyalüronik asit kullanılmaktadır; bu nedenle ciltte herhangi bir alerjik reaksiyon yaratma olasılığı bulunmaz.

En çok tercih edilen dolgu maddesi olan hyalüronik asitin uygulanması yaklaşık 15-30 dakika arasında sürmektedir. Anestezik kremlerle enjeksiyon yapılacak noktalar uyuşturulduktan sonra çok ince iğneler ve kanüllerle  hyalüronik asit preparatı derinin farklı yerlerine enjekte edilecektir. İşlem kısa sürede tamamlandığı için ameliyatın riskinden uzak ve uygulamadan hemen sonra normal hayatınıza dönmenize bir engel teşkil etmeyecektir.

İstanbul yanak dolgusu

Vücudunuzda istemediğiniz asimetrilerin düzeltilmesi, yüzdeki çeşitli kırışıklıkların, kaza ve travma sonucu oluşan deformasyonların giderilmesi, yanak-dudak ve elmacık kemiği dolgunlaştırması gibi nedenlerle dolgu yöntemi kullanılabilmektedir.  Alındaki çizgiler, dudak etrafındaki çizgiler, göz çevresi kırışıklıklar, nazolabial çizgiler (burun kenarındaki çizgiler), burun ve ağız arasındaki çizgilerden de dolgu yöntemiyle kurtulabilirsiniz.

Genellikle iki seans olarak uygulanan hyalüronik asit dolgu yöntemi; ilk defa yapılıyorsa, ikinci veya üçüncü kez tamamlayıcı bir işlem uygulanabilir. Kişinin cilt yapısı ve dolgunun niteliğine bağlı olarak yaklaşık 6 ile 12 ay arasında kalıcılık sağlanacaktır.

Güzel bir dudakta alt dudak, üst dudaktan üçte bir oranında daha dolgun olmalı, gülümserken diş etleri ortaya çıkmamalıdır. Güzel dudağın kriterleri dudağın hacmi, genişliği, simetrisi, alt ve üst dudağın birbiri ile orantısı olarak sayılabilir.

Doğal olarak ince ya da yaşa bağlı olarak dudak incelmesi yaşayan kişiler çoğunlukla mutsuz ve yorgun göründükleri şikâyeti ile dudak dolgusu estetiğine başvurmaktadırlar. Önce yüzün genel yapısına uygun dudak tasarımı yapılır, dolgu enjeksiyonu ile birlikte eğer dudak kenarlarından aşağıya doğru sarkmalar varsa onlar da tedavi edilir.

Öncelikle dudağa sürülen bir anestezik krem ile enjeksiyon işleminin acısız olması sağlanır. Dolgu maddesi enjekte edildiği bölgeye hacim vermekte ve etkisi hemen görülmektedir. Ayrıca içeriğindeki madde doğal olduğu için oldukça güvenilirdir.

İnce uçlu enjeksiyon iğneleri ile enjekte edilerek dudağa istenildiği gibi hacim verilir. Ortalama 15 – 20 dakika süren ağrısız ve basit bir işlemdir. Böylece, dudağın cazibesini artıracak kıvrımlar da belirgin bir şekilde ortaya çıkarılır.

Dolgun ve doğal görünen dudaklara sahip olarak daha mutlu, daha genç ve daha enerjik görünebilirsiniz…

Dudak dolgusu için kullanılan hyalüronik asit 6-12 ay süreyle kalıcıdır.

İstanbul Yüz Dolgusu

Dolgunun kalıcılığı kişinin mimik yapma alışkanlıklarına, çevresel şartlara ve dolgu maddesinin yapısına göre değişir. Fakat düzenli olarak dudak dolgusu yaptıran kişilerde dudak dolgusunun kalıcılık süresinin uzadığı gözlenmektedir.

Dudak dolgusu gençlerde alt ve üst dudak oranlarını uyumlu bir şekilde artırmak için ve dudaklardaki yaşlanmaya bağlı olarak oluşan hacim kaybını gidermek için yapılır. Dudaklar yüzün sağlık ve mutluluk göstergesi olan en önemli uzuvlardan birisidir.

Göz altı morlukları, torbalanmaları ve halkaları en yaygın görülen estetik sorunların başında gelir. Kişiler olduğundan daha yorgun, yaşlı ve sağlıksız göründüklerine dair şikayetler ile estetik cerrahiye başvurur. Tüm bunların sebebi ise göz altında oluşan çukur ve torbalardır.

Göz altında oluşan bu estetik sorunların nedenleri arasında genetik problemler, alerjik reaksiyonlar, alkollü içecekler, sağlıksız yaşam, yatış pozisyonu veya uyku düzensizlikleri, bu durumun en önemli unsurlarıdır. Çünkü göz altı çok hassas bir bölgedir ve deformasyon riski oldukça yüksektir.

Dolguya, ışık dolgusu adı verilmesinin nedeni ise cilde parlak ve aydınlık bir görünüm kazandırmasıdır. Özel olarak göz altı için geliştirilmiş¸ bir dolgu maddesi ile yapılmaktadır. Bu dolgu maddesini diğerlerinden farklılaştıran temel faktör içeriğidir. İçeriğinde hyaluronik asitin yanı sıra lidokain, vitaminler, mineraller, aminoasitler ve antioksidanlar bulunur.

Dolgu işleminden önce göz altlarına lokal anestezi uygulanır. Ardından dolgu maddesi özel uçlu iğnelerle göz altlarına enjekte edilir. Bu sayede göz altındaki deforme olmuş doku ve hücrelerin onarılması sağlanır ve işlem onarılan dokuya eşit dolgunun eşit şekilde dağılması için masaj yapılır. Uygulama 30 dakika gibi kısa sürede tamamlanarak kişinin göz altları eşit oranda ışık alarak parlak ve canlı bir görünüme kavuşur.

Etkisini ortalama 1 yıl boyunca sürdüren ışık dolgusu ameliyatsız ve tek seans olarak uygulanan bir işlemdir.Tekrar uygulamalar kalıcılık süresini artırmaktadır. Özelikle mevsimsel geçişlerde uygulanan ışık dolgusu; cildin doğal yapısı ile uyumlu olan özel bir karışım olduğu için herhangi bir yan etki ile karşılaşılmaz. Enjeksiyonun ardından hasta normal yaşantısına hemen devam edebilir, iyileşme sürecine ihtiyaç olmaz.