Gülüş tasarımı

Gülüş tasarımı diğer adıyla Hollywood Smile, bireyin aynaya baktığında veya güldüğünde kendini nasıl görmek istediği ile diş hekiminin, hekimlik, estetik ve sanatı birlikte uygulayarak, hastanın yaşı, yüz şekli, ten rengi, dudaklar, dişler, diş etleri ve çevre dokuların durumunu dikkate alarak bireye özel ideal gülüşü tasarlaması ve yaratmasıdır.

Bugün için popüler kavramlardan bir tanesi Hollywood gülüşü olarak geçen beyaz, büyük dişlerdir. Estetik diş hekimliği ise yalnızca sıralı ve beyaz dişler demek değildir. Herkesin kendine has, kendine özgü bir gülüş stili vardır. Diş hekimi sadece form ve fonksiyona değil aynı zamanda hastanın kişilik özelliklerine, cinsiyetine, mesleğine ve hatta yaşam tarzına göre gülüşler tasarlamalıdır. Bu sebepten dolayı estetik diş hekimliğinde laminate veneer, diş beyazlatma, implant, porselen dolgu, gülüş tasarımı, kırmızı diş estetiği, tam seramik kuron, ortodonti ve sanal gülüş tasarımı gibi tedavi yöntemlerinden yararlanırlar.

Bilimsel açıdan üstün bilgilere sahip olmak her zaman tek başına yeterli olmaz özellikle estetikle ilgili tedavilerde diş hekiminin tecrübesi ve öngörüsü de çok önemlidir. Diş hekimi, en nazik prosedürleri bile gerçekleştirebilecek sanatsal yeteneğe, yaratıcılığa ve teknik becerilere sahip olmalıdır. Bu anlamda diş estetiğindeki başarıda diş hekiminin teknik bilgisiyle sanatsal yeteneği çok önemlidir. Ayrıca diş estetiğinde ortaya çıkartılmak istenen sonucu eğer porselenlerle alacaksak bu durumda bir ekip işi ortaya çıkar ve yetenekli bir seramistin dokunuşları büyük önem kazanır.

Gülüşün Önemi? Gülme, yüz kaslarının kasılması ile meydana gelen bir yüz ifadesidir. Sıcak ve güzel bir gülüş her dilde aynı anlama gelir. Gülümseme bulaşıcıdır. Gülüş, bireyin kendisine güven duygusunun ilk anahtarıdır. İçten gelen, etkileyici ve samimi bir gülüş, toplumda kişiler arası ilişkilerde kabul ettirici bir rol oynar. Gülümseme esnasında beyin endorfin salgılar. Bireyi rahatlatır. Bununla birlikte, birçok kişi rahat gülemez, gülme konusunda kendini sınırlar. Gülme ile diş ve diş etleri ön plana çıkar. Bireylerin, gülmekten kaçınmalarının en önemli nedeni, ağız ve diş sağlığı sorunları ile dişlerdeki renk, şekil ve kapanış bozukluklarıdır.

Neden, Gülüş Tasarımı? Dişlerdeki renk, şekil ve kapanış bozuklukları, psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere yol açabilmektedir. Günümüzde, diş hekimliği alanında kullanılan estetik ve restoratif amaçlı yeni malzemelerin gelişmesi, teknolojinin sunduğu olanakların diş hekimliği alanında uygulanması, pek çok, renk, şekil ve pozisyon bozukluklarının tedavisini mümkün hale getirmiştir.