Meme Büyütme Ameliyatı

18.05.2020
77
Meme Büyütme Ameliyatı

En çok başvurulan estetik operasyonlarından biri olan meme büyütme ameliyatları ile güzelliğine düşkün kadınlara kalıcı olarak göğüs güzelliği sağlanmaktadır. Meme büyütme ameliyatlarının amacı sadece meme büyüklüğünü yetersiz bulanlar için meme ölçüsünü büyütmek değildir. Bu amaçla yapılan operasyonların yanı sıra memelerde zamanla, emzirmeyle ya da aşırı kilo alıp verme ile görülen sarkma ve şekil bozukluğu gibi durumlarda da oldukça başarılı bir sonuç alınabilmektedir.

Meme büyütme ameliyatlarında en çok kullanılan yöntemlerden biri de silikon implant kullanılarak yapılan estetik cerrahi operasyonlardır. Bu ameliyatlarda kullanılan silikon protezler, meme dokusu için özel üretilmiş, sağlığa hiçbir zararlı unsur içermeyen implantlardır. Silikon protezlerin içi de silikonla üretildiği için delinmez ve meme dokusunun içine dağılmaz özelliktedir. Meme büyütme operasyonundan sonra anne olup, çocuklarını emzirmek isteyen kadınlar için de silikon implatlar hiçbir sakınca oluşturmamakta ve süt kanallarına zarar vermemektedir. Bu protezlerin şekline ve büyüklüğüne operasyondan önce doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz. Vücut ölçüleriniz ve göğüs genişliğiniz de dikkate alınarak yerleştirilen silikon protezler, size dışardan fark edilmeyecek doğallıkta bir görünüm sağlayacaktır.

Meme büyütme ameliyatlarında silikon protezlerin yerleştirilebilmesi için dört farklı yerden kesi açılabilmektedir. Operasyon sonrasında kesi izi tamamıyla geçmeyeceği için doktorunuzla bu kesi yerleri konusunda karar vermeniz önem taşımaktadır. Meme altından, meme ucundan, koltukaltından ya da karından içeri girilerek protezler yerleştirilebilmektedir.

Diğer bir meme büyütme tekniklerinden biri olan yağ transferi yoluyla yapılan operasyonlarda, özellikle memelerde şekil bozukluğu ya da asimetriklik söz konusu ise oldukça başarılı bir sonuç elde edilmektedir. Fakat bu operasyonlarda memelere transfer edilen yağ dokularının bir kısmı zamana bağlı olarak eriyeceğinden, daha az kalıcı bir sonuç elde edilmektedir. Bu teknikle bir meme büyütme ameliyatının yapılabilmesi için hastanın vücudunda yeterli oranda fazla yağ dokusunun bulunması gerekmektedir.