Meme Estetiği Ameliyatları

18.05.2020
107
Meme Estetiği Ameliyatları

İlk çağda bu yana doğurganlığın ve bereketin sembolü olarak görülen kadın memesi, hem vücut estetiğinde hem de sağlığında oldukça önemlidir. Geçmişte doğurganlığı ve yaratıcılığı sembolize eden ana tanrıçalar büyük göğüslü ve kalçalı olarak tasvir edilirken Antik Yunan tanrıçalarından Artemis heykeli göğüslerinin çokluğuyla bereketi ve verimliliği çağrıştırmaktadır. O çağlarda oluşan büyük göğüsün bereketi ve doğurganlığı çağrıştırdığı algısı günümüze kadar gelmiştir. Afrodit heykeli ile kadın bedeni idealize edilmiş, vücutla oranlı ve dik memeler estetik olarak cazip görülmeye başlanmıştır.

Meme yapısı gereği yağ hücreleri ve süt bezlerini barındırdığı için metabolizmamızdan ve hormonal değişikliklerden etkilenebilmektedir. Gebelik ve emzirme döneminden sonra meme yapısında oluşan değişikliklere bağlı olarak sarkma, asitmetriklik ve şekilde bozulma oluşabilmektedir. Kilo alıp verme ve zamana bağlı olarak da memelerde çeşitli deformasyonlar ortaya çıkabilecektir. Bazen de yapısal olarak küçük ya da çok büyük memeler de kadınlarda hem görsel hem de sağlık açısından kaygı yaratmaktadır.

Tıptaki gelişmeler ve estetik operasyonların yaygınlaşmasıyla meme estetiğinde de farklı uygulamalar ve çözümler geliştirilmiştir. Kendi dokusundan yağ alınarak transfer işlemi ile meme büyütme işlemi gittikçe yaygınlaşmaktadır. Vücudun belirli bölgelerinden alınan yağ dokuları, memelere enjekte edilerek göğüsler şekillendirilir ve hacim kazandırılır. Fakat günümüzde de meme estetiğinde hala en yaygın olarak silikon protezler kullanılmaktadır. Bu operasyonlar sonucunda istenilen dikleştirme, şekillendirme gerçekleştirilerek sarkma gibi zamanla meydana gelecek deformasyonlar giderilecek ve eğer iki meme arasında oransal bir farklılık söz konusuysa bu şekilsel bozuklukta düzeltilecektir.

Ülkemizde meme küçültme ameliyatı da sıklıkla başvurulan estetik operasyonlar arasında yer almaktadır. Büyük meme özellikle kadınlarda görsel sıkıntıların yanı sıra sırtta ağrı ve iki meme arasında kızarıklık, pişik gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Uzman bir estetik doktorunun yapacağı ameliyatla süt kanallarına ve süt bezlerine zarar verilmeden belli bir oranda doku çıkarılarak memede küçültme operasyonu gerçekleştirilecektir.