18.05.2020
101

Botulinum toxini 100 yıldan uzun bir süredir varlığı bilinen ve 50 yılı aşkın bir süredir varlığı bilinen ve 50 yılı aşkın bir süredir de tıbbi amaçlar için kullanılan bir maddedir. İlk kullanım alanları ise tembel göz sendromu (strabismus), göz kapaklarını hareket ettirememe (blepharospasm) ve boyun tutulmalarında (servikal distoni) idi.

2002 yılında ilk olarak alındaki ve kaş arasındaki kırışıklıkları gidermek için kullanılmaya başlanılmıştır. Bu zamana kadar milyonlarca insanda başarılı bir şekilde uygulanmıştır.

2004 yılında aşırı terlemede (hyperhidrosis) 2010 yılında migren baş ağrılarının azaltılmasında kullanımı başlanmıştır.

Botoks ile ilgili yanlış bilinen bir noktada botoksun yüz kaslarını tamamen felç ettiğidir. Eğer çok fazla uygulanırsa bu da olabilir ama doktorlar botoksu kasların hareketlerini kısıtlayan ama tamamen felç etmeyen dozlarda kullanmaya dikkat ederler. Farkında olmadan yaptığımız mimiklerle artık kalıcı hale gelen kırışıklık ve katlantılar düzeltilirken yanlış ve fazla uygulamalar ile kişinin kendini ifade etmesini engellemektedir. Doğru yapılan yüz botoksunda hasta daha dinlenmiş, genç ve mutlu görünmeli ama deneyimli cerrahlar dışında kimse hastaya botoks uygulandığını bilmemelidir.

Mide Botoksu mu Dysportu mu?

İki üründe de tip A botilinum toxini mevcuttur fakat içlerindeki toxin olmayan protein yapıları farklıdır. Yapılan birçok karşılaştırmalara bakıldığında Dysport’un  Botoksa göre daha kısa sürede etkisinin başladığı, daha az ağrı oluşturduğu ve daha uzun etkili olduğu tespit edilmiştir. Ama dysport flakonları botoksa göre daha pahalıdır.

 Mide İçin Botoks / Dysport Enjeksiyon Nasıl Hazırlanır?

Botoks/Dysport üretici tarafından cam şişlerde kristalin toz şeklinde verilir. Uygulayıcı bunu serum fizyolojik ile karıştırır. Az sıvı verilirse konsantre olur. Bu nedenle size yapılan enjeksiyon miktarı değil yapılan enjeksiyonun nasıl hazırlandığını sorgulamanız gerekir. Uygulamanın çok miktarda sıvı enjekte etmesi yeterli oranda botoks/dsyport uygulanmış anlamına gelmez.

Mide Botoksu Nedir?

Ayakta hastalara uygulanan, endoskopik yöntemle midenin bazı bölümlerine botoks / dysport enjeksiyonu uygulanmasıdır. Botoks enjeksiyonu mide de uzun süreli bir doygunluk hissi oluşturur.

Bu etki minumum 6 ay devam eder işlem yaklaşık 15 – 20 dk sürer.

Hastalar işlem sonrası hemen normal hayatlarına dönebilirler.

Normal bir insanda sabah yaptığı kahvaltı sonrası midenin boşalması 3 – 4 saat sürerken mide botoksu olan bir kişide bu süre 9 – 10 saat olmaktadır. Ayrıca hastanın kendisini tok hissetmesini sağlar ve gün içinde alınan yemek miktarını azaltır.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?

VKI: 27-40 olan kısa sürede yaklaşık 10-20 kg vermek isteyen hastalar en ideal gruptur.

Mide Botoksun Etkileri Ne Zaman Başlar?

Tokluk hissi ve acıkmama hemen hissedilir. Kilo kaybı ilk 4 hafta içinde başlar.

Mide Botoksuyla Ne Kadar Kilo Veririm?

Ortalama kilo verimi yaklaşık 10-20 kg’dır. Ama diyete uyulur ve egzersiz yapılırsa 25-30 kg a kadar çıkabilir.

Mide Botoksu Yan Etkileri Nelerdir?

Bu işlemin hiçbir yan etkisi yoktur. Mide balonunda görülen karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri botoks sonrası görülmediği için, ayrıca mide balonu çıkarılması için ikinci bir işlem gerekmesi ayrıca mide balonun botoksa göre çok daha maliyetli olması mide botoksu uygulamasının hızla yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Obezite Nedir?

Vücuttaki yağ kütlesinin iskelet, kas ve su gibi yağsız kütleye oranla aşırı derecede artması durumuna obezite adı verilmektedir. Obezite hastanın boy uzunluğuna oranla ağırlığının fazla olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Erişkin kadınlarda vücuttaki yağ oranının %30’dan, erişkin erkeklerde ise %25’ten fazla olması obezite olarak kabul görmektedir. Obeziteye sebep olan birçok farklı etken bulunmaktadır ancak obezitenin sonuçlarının insan yaşamını riske atan türden tehlikeli boyutları bulunmaktadır. Vücuttaki aşırı yağ dokusuna bağlı olarak gelişen insülin direnci ve diyabet gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Obezite kalp, böbrek ve solunum yolu rahatsızlıkları gibi birçok farklı sağlık sorununa neden olmakla birlikte psikolojik rahatsızlıklara da davetiye oluşturmaktadır. Obezitenin tedavisi diyet ve düzenli egzersizlerle mümkün olmaktadır ancak ileri derecede obezite hastası kişiler için cerrahi müdahale gerekmektedir.

Mide Botoksu İle Obezite Tedavisi

Obezite vücudun tamamını etkileyen ve birçok organa zarar verebilen bir hastalıktır. Obezite sorununun ortadan kalkarak hastanın ideal ağırlığa sahip bir vücuda sahip olması genel sağlık durumunu olumlu şekilde etkilemektedir. Obezite tedavisinde diyet ve egzersizlere rağmen verilemeyen kilolarda mide botoksu yöntemine başvurulmaktadır. Endoskopi yoluyla uygulanan mide botoksunda hastanın mide içerisine botoks dolgu maddesi enjekte edilmektedir. Ortalama 15 dakika kadar süren mide botoksu uygulamasından sonra hasta günlük yaşantısına dönebilmektedir. Midenin botoks ile doldurulmasıyla hastanın tokluk hissi kazanması sağlanmakta ve belirli bir süre içerisinde hastanın kilo vermesi beklenmektedir.

Kimler Mide Botoksu Yaptırabilir?

Zayıflamak amaçlı yapılan diyet ve egzersizler kilo verme konusunda yeterli olmuyorsa mide botoksuna başvurulabilir. Mide botoksu vücut kitle indeksi 35’in altında olan hastalar için uygun bir zayıflama yöntemidir. Vücut kitle indeksinin 35’in üzerinde olduğu durumlarda mide botoksu uygulaması yerine cerrahi operasyonlar yapılmaktadır. Mide botoksu öncesi mide ülseri, gastrit gibi rahatsızlıkları olan hastaların öncelikle bu hastalıkları tedavi etmesi önerilmektedir.

Mide Botoksu Hakkında Öne Çıkan Özellikler

  • Fazlalık olan kiloların 6 ila 8 içerisinde verilebilmekte ve süreç sonunda ideal kiloya ulaşılabilmektedir.
  • Obeziteye bağlı olarak oluşan diğer sağlık sorunlarında ciddi derecede düzelme gözlemlenmektedir.
  • Botoks içeriğinin vücuda herhangi bir zararı olmadığı için mide botoksu uygulamasının yan etkileri yok denecek kadar azdır.
  • Cerrahi işlem gerektirmediği için hastanede yatış süresi yoktur, kişi günlük yaşantısına mide botoksu yaptırdığı gün devam edebilmektedir.