Mide Küçültme Ameliyatı

18.05.2020
99

Obezitenin sık olarak görülmeye başlandığı dünyada, bunun önüne geçmek için çeşitli yöntemler geliştirilmeye başlanmıştır. Diyet, spor, yağ aldırma gibi genel geçer unsurların yanı sıra mide küçültme ameliyatı da son yılların sıklıkla talep edilen ve uygulanılan bir operasyon biçimi olarak yerini almıştır.

Temel ilkesi, iştahın önüne geçmek olan mide küçültme ameliyatında belli başlı farklılıklar göze çarpmaktadır. Uzmanlar, hastanın gerekli incelemesini ve muayenesini yaptıktan sonra hangi biçimin daha sağlıklı, güvenli ve işe yarar olacağına kanaat getirir. Konsültasyondan sonra hastaya randevu verilir ve belirlenen günde işlem gerçekleşir.

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi)

Tüp mide ameliyatı; 40 ile 60 dakika süren, midenin %75-80’inin çıkarılarak tüp şekline getirildiği bir operasyondur. Bu ameliyat, genel anestezi altında laparoskopik (kapalı) yöntemle uygulanır. Karın boşluğunda 4-5 adet 0,5 cm ve 1 cm’lik delikler ile gerçekleştirilir. Midenin büyük bir kısmı alınır ve mide hacmi küçültülür. Açlık ve iştah hormonunun salgılandığı bölümde çıkarıldığı için iştah kontrolü ve doyma hissi üzerinde etkili olan bir ameliyattır. Bu nedenle

daha az miktardaki besinle doygunluk hissi oluşur. Normal bağırsak yolu korunduğu için besin emilim bozukluğuna bağlı komplikasyon oluşmaz.

Tüm Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Farklı nedenlerle kilo alan; spor yapmasına ve sağlıklı beslenmesine rağmen kilo veremeyen; kilo verememesine bağlı olarak ciddi sağlık sorunları olan bireyler için tüp mide ameliyatı yeni bir hayatın kapılarını aralamaktadır. Tüp mide ameliyatının yapılabilmesi için kişilerin öncesinde kilo vermeyi denemiş olmaları gerekmektedir. Tüp mide ameliyatı öncesinde hastanın tüm sağlık kontrolleri detaylı bir şekilde yapılmalıdır.
Tüp mide ameliyatı için obezite hastalığı olan kişilerin;
Vücut kitle indeksi değerlerinin 40 ve üzerinde olması
Vücut kitle indeksi değerlerinin 35-39.9 arasında olup; yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, uyku apnesi gibi yandaş hastalıklarının bulunması şartı aranmaktadır.
Tüp mide ameliyatı 18-65 yaş arasındaki bireyler için önerilmektedir. Bu yaş aralığı uzmanların önerileri ile 13-70 yaş aralığına genişleyebilmektedir.

Kilo Verme Süreci Nasıl Olur?

1. Mide hacminin küçülmesine bağlı az miktarda besin ile kısa sürede doygunluk hissi oluşur.
2. İştah hormonu olarak bilinen ghrelinin salgılandığı midenin fundus bölgesinin çıkartılması sonucu iştah azalır.

Tüp mide ameliyatı sonrası, kilo verme özellikle ilk ayda olmak üzere ilk altı ay hızlıdır. Hastalarımız genellikle ilk ayda ameliyata giriş kilolarının %10′ u kadar kilo vermektedirler. Altıncı aydan sonra kilo verme hızı yavaşlamakla birlikte ikinci yıla kadar azalarak devam eder. Zayıflamaya başlayan hastalar psikolojik yönden de daha sağlıklı olurlar.

Kısa süre içinde; kısıtlı gündelik yaşam, kötü beslenme ve hareketsizlik döngüsü kırılır. Sağlıklı bir yaşam stili oluşturmak mümkün hale gelir.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları

Tüp mide ameliyatında sindirim sisteminin doğal yolunda bir değişiklik olmamaktadır. Midede, açlık hissini tetikleyen ghrelin hormonunun salgılandığı kısım çıkarıldığı için açlık hissi azalmaktadır. Tüp mide ameliyatı diğer mide küçültme ameliyatı çeşitlerinden daha kolay bir ameliyattır ve ameliyat süresi daha kısadır. Ayrıca diğer ameliyat çeşitlerine göre vitamin ve mineral eksikliği çok daha nadir görülmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Tüp mide ameliyatı cerrahi olarak yaklaşık 1 saat sürer. Laparoskopik bir ameliyat olduğu için ameliyat öncesi görüntüleme, lazer, aspirasyon , gaz sistemlerinin hazırlanması açık cerrahilere göre ameliyat öncesi hazırlık süresinin daha uzun olmasına neden olur. Ameliyat sonrası hastalar direk odalarına geri çıkacakları için operasyon sonrası anesteziden tam ayılması gereklidir. Bu nedenle  ameliyathanede bir süre daha bekletilir. Toplamda hastanın odasından çıkıp tekrar yerine dönmesi 3 saati bulur.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Tüp mide ameliyatı laparoskopik (Kapalı) bir ameliyattır. 2 adet 5mm 2 adet 10mm lik kesiler yapılır. Bu küçük deliklerden özel cerrahi aletler girilerek operasyon yapılır. Ameliyat sonrasında bu delikler kendinden eriyen özel dikişlerle estetik olarak kapatılır. Sonrasında dikiş aldırma olmaz. Hastalar taburcu olduktan sonra kesi yerleri açık bırakılır kapatılarak pansumana gerek olmaz. Hastalar banyo yapabilirler. Belli bir süre sonra kesi yerleri tamamen iyileşir. Hastaların ameliyat olduğu dışarıdan bakıldığında anlamak neredeyse imkansızdır.

Tüp Mi̇de Ameli̇yatı Sonrası Beslenme

Hastalar tüp mide ameliyatı sonrası ilk 2 gün damar yolundan serum ile beslenir. 3. Günden sonra berrak sıvılar ile öğün yapmaya başlar.  Elma suyu ve su karışımını tüketir. Daha sonra daha kıvamlı ama süzülmüş sıvılara başlar ve kademeli olarak püre ve katı olarak gıdalara başlamış olur.  1. Ay dolduğunda artık katı gıdalara başlamış oluruz.

Tüp mide ameliyatı sonrası hastaların hem beslenme alışkanlıkları değişir hem de düzenli öğün yapmaları sağlanır. Besin seçimleri ve miktarları değişir, porsiyonlar küçülür, daha sık ve az porsiyonlarda yemek yenir. Daha iyi çiğnemeleri ve yavaş yemeleri gerekir.

Tüp mide ameliyatı sonrası süreçte beslenme alışkanlıkları da değiştiği için yemeğe bakış açısı değişir. Hastalar besin seçimlerinin, yemek algılarının ve yemeğe bakış açılarının değişeceğini bilmeli ve ona göre kendilerini hazırlamalıdır. Ameliyattan sonra mide hacminde küçülme olacağı için az miktarlarda sık yemeleri gerekmektedir. Düzenli yapılan öğünler gün içerisinde halsiz kalmayı önler. İlk 1 yıl özellikle porsiyonlardaki azalmadan dolayı halsizlik durumunun olmaması ve vitamin minerallerde eksiklik olmaması için hastaların multivitamin kullanmasını önermekteyiz. 1 yıldan sonra alınan porsiyonlar günlük ihtiyacı karşılayabildiği için 1 yıldan sonra gerek duyulursa vitamin kullanabilirler.

Ameliyat sonrası beslenme alışkanlığı ile beraber su içiminde de değişiklikler görülebilir. Su tüketiminde düşüşler sıklıkla görülmektedir. Hastalarımıza susamasalar bile böbreklerin çalışması için günde 1.5 litre su içimini önermekteyiz.