Penis Büyütme Ameliyatı

18.05.2020
146
Penis Büyütme Ameliyatı

Erkekler için en önemli sorunlardan bir tanesi penis boyu, uzunluğu, kalınlığı ve işlevselliğidir. Günümüzde erkekler penislerindeki çeşitli şekil bozukluklarından, boyut sorunlarından, inceliklerden, eğriliklerden şikayetçi olabilmekte ve bu nedenle penis estetiği ameliyatını tercih etmektedirler. Bir çok nedene bağlı olarak ya da tamamen hasta isteğiyle doğru orantılı olarak penisde; penis boyu uzatma ameliyatı, penis kalınlaştırma ameliyatı, penis eğriliği düzeltme ameliyatı, sünnet hatalarını düzeltme ameliyatları yapılabilmektedir.

Normal Penis Boyutları Nasıldır?

Sönük bir haldeki penis 5-6 cm olabilmektedir. Ereksiyone geldiğinde boyuna ve enine büyür, hacim kazanır ve uzar. Ereksiyon halinde normal bir penis ortalama olarak 13-14 cm olmakla birlikte 12 cm ve üzeri normal kabul edilebilmektedir. Bu durumun (11-12 cm) altındaki penisler kısa kabul edilebilir. Yine penis kalınlığının normalden ince olması erkeklerde bir anksiyete yaratabilmekte ve bunun düzeltilmesini talep edebilmektedirler. Penis kalınlığı ise daha çok farklılık gösterebilmektedir. Sönük bir halde küçük  ve ince gözüken bir penis ereksiyonda daha kalın hale gelebilmektedir.

Erkek penis bölgesiyle ilgili olabilecek sorunlar

Penis uzunluğunun normalden kısa olması

Penis kalınlığının normalden ince olması

Penis doğrultusunun değişik yönlerde kıvrık olması, penis eğriliği

Sünnet hatalarına bağlı gelişmiş şekil bozuklukları

Penis üzerinde tüylü alanda aşırı yağ bulunmasına bağlı olarak gömülü penis olmasına bağlı ameliyat taleplerinde bulunmaktadır.

Penis Boyu Uzatma Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Kliniğimizde Penis uzatma ameliyatlarında, penisin yüzeyel ve asıcı bağları gevşetilerek penisin görünmeyen kısmı dışarı çıkarılmaktadır. Uyguladığımız yöntemde; normalde var olan ancak penisin gözükmeyen kısmı ortaya çıkarılarak bir uzama sağlanmış olur. Bu uzama durumu hem penisin sönük halinde hem de ereksiyon halinde kendini belli eder. Tercih ettiğim bu penis boyu uzatma ameliyatı yöntemi dünyada uygulanan en güncel ve hasta memnuniyeti en fazla olan yöntemlerdendir. Peniste herhangi bir ereksiyon, duyu, ya da his kaybı yaratmaz. Aslında yaptığımız işlem penisin içeride kalan dokusunun dışarıya ilerletilmesi işlemidir. Sonuç olarak peniste maksimum 3-4 cm net bir uzama elde edilir.

Penisin kalınlaştırma işlemi ise penise hastanın kendisinden alınan yağ dokusunun enjekte edilmesi ile sağlanır. Yağlar liposuction tekniği ile alınmaktadır. Yağ alınan yerde belirgin bir iz kalmaz. Sıklıkla bel bölgesi ya da bacağın iç terefları yağ alınması için tercih edilen bölgelerdir.

Penis Boyu Uzatma Ameliyatları

Penis uzatma ameliyatında, uyguladığım yöntemde; penis ile torbalar arası mesafe arttırılmış olur, bu sayede normalde var olan ancak gözükmeyen penisin taban kısmında bir uzama sağlanmış olur. Bu uzama durumu hem penisin sönük halinde hem de ereksiyon halinde belli olmuş olur. Tercih ettiğim bu penis boyu uzatma ameliyatı peniste herhangi bir ereksiyon, duyu, haz veya his kaybı yaratmaz.

Yine bazı uygulanan penis uzatma ameliyatı tekniklerinde; penis uzatma büyütme ameliyatları daha çok pubis kemiği ile penis kökü arasındaki deri altıyla kemik arasında bulunan penisin asıcı tutucu bağları olan suspansor ligamentin kesilerek penisin vücut içinde kalan bir kısmının dışarı çıkarılmasına dayanmaktadır. Bilinmesi gereken bu ameliyatın penisin boyunu ereksiyonda değil normal konumda arttırdığıdır. Yani ereksiyondaki boyutlarda bir değişiklik olmaz. Bu ameliyatın en büyük riski ereksiyon halinde penis stabilitesinin azalabilmesidir. Ben bu yöntemi uygulamıyorum ve tavsiye etmiyorum.

Yine bazen hatalı sünnet yapılmasına bağlı olarak, penis derisinin fazla çıkartılması sonucu penis derisinde kısalmalar meydana gelebilir. Bu durumda Z plasti, V-Y ilerletme yöntemleri, ya da deri grefti kullanılarak penis derisi boyutları arttırılarak problem çözülür.

Bazen kilolu bir insanda, gömülü penis olabilir. Bu durumda o bölgedeki yağlar alınarak penis boyunda ve görünürlülüğünde artma, penisde uzama sağlanmış olur. Yine penis boyunu arttırmak için kullanılan yöntemlerden bir tanesi, penis ile skrotum arasındaki bağlantıyı uzatarak skrotum ile penisin birbirinden bağımsız görünmesini sağlamaktır. Bu sayede penisin alt tarafındaki boyu uzamış görünür.

Penis Kalınlaştırma Ameliyatları

Penis kalınlaştırma ameliyatlarında günümüzde sıklıkla yağ enjeksiyonları, kompozit doku transferleri, dolgu maddeleri kullanımaktadır. Bu yöntemlerin arasında sıklıkla kullanılanı yağ enjeksiyonlarıdır. Ben kişisel tercih olarak penis kalınlaştırma ameliyatlarında yağ enjeksiyonunu tercih ediyorum.

Yağ enjeksiyonu, vücudun bir başka alanından alınan yağların özel işlemlerden geçirilerek yine aynı kişide bir başka alana aktarılması işlemidir.

Aktarılan yağların yaklaşık %40 ı 6 ay sonra kalıcı olarak kalabilmektedir. 6 ay sonra kalan yağlar hayat boyu kalıcıdır. Bu dönemden sonra değişikliğe uğramaz. Penisde aktarılan yağların %40 kaldığı için ihtiyaçtan daha fazlasını enjekte etmekteyim. Eriyen kısımlar eridikten sonra kalanlar bizim için yeterli olmaktadır.  Ancak özellikle çok miktarda, ya da aşırı yağ enjeksiyonu yapmak başarıyı arttırmamaktadır. Böyle bir durumda yağlar daha fazla erimekte ve diğer yaşama potansiyeli olan yağlarıda azaltmaktadır.

Yağ enjeksiyonu penisde ne kadar başarılı olursa olsun bazı durumlarda tekrarı gerekebilir. Yine hastalar sonuçtan memnun olmasına rağmen 6 ay sonra bir kez daha penis kalınlaştırma ameliyatı isteyebilmektedir.

Yağlar liposuction tekniği ile alınmaktadır. Yağ alınan yerde hiç bir iz kalmaz.

Penis Boyu Uzatma Kalınlaştırma Ameliyatı Anestezi Şekli

Penis ameliyatları sedasyon anestezi tekniği ile gerçekleştirilmektedir. Bu sayede hasta genel anestezi almadan ve operasyon sırasında birşey hissetmeden, yaklaşık 1,5 saat içinde ameliyat olarak evine gider.

Penis Büyütme Uzatma Kalınlaştırma Ameliyatı Sonrası

Penis uzatma kalınlaştırma ameliyatı sonrasında hastalar günlük hayatlarına devam edebilirler, kimse ameliyat geçirdiğinizi anlamaz. Penis kalınlaştırma ameliyat sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır. Penis uzatma ameliyatında ise penis ile torbalar arasında bir dikiş hattı olur, ancak bu bölgede çok iyi iyileşen bir alan olduğu için iz kalmaz, belli olmaz. Kimse ameliyat geçirdiğinizi anlamaz.

Penis ameliyatı sonrası ağrı sadece yağların alındığı karın ya da popo bölgesinde olmaktadır. Penis üzerinde erken dönemde ağrı olmaz. Penis çok fazla büyüyebilen bir yer olması itibarıyla şişliklerin çok olmaması vede ereksiyon oluşmaması için penis üzerine bir sargı uygulanır. Bu sargı 4-5 gün sonra açılacaktır. Bu pansuman pantolon üstünden belli olmaz, kimse anlamayacaktır. Yaklaşık 15 gün sonra penis en şiş ve gergin haline gelir. Bu dönemden sonra şişliklerde azalma, penisde yumuşama ve normalleşme başlar. 1 ay sonra penis tamamen düzelmiş bir hale gelir. 6 ay sonra en son ve nihai sonuca ulaşılır.

Hastalar operasyon sonrası 4 hafta kadar cinsel ilişkiden uzak durmalıdır.

Penis Uzatma Kalınlaştırma Ameliyatı Sonrasında Oluşabilecek Komplikasyonlar Sorunlar Nelerdir?

Uyguladığım teknikde kesinlikle ereksiyon ya da his kaybı olmamaktadır. Ancak bütün ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyatında kendine özgü sorunları olabilir. Enfeksiyon çok nadir de olsa ameliyattan 1 hafta sonrasında görülür ve penisde kızarıklık ağrıyla kendini belli eder. Antibiyotik kullanmak ve bazende drenaj gerekebilir.

Yağların alındığı alanda morluk, şişlik oluşabilir.

Yağların bazen erken dönemde fazlası eriyerek yağ akıntısına neden olabilir. Bu durumda açık zeytinyağı renginde bir akıntı oluşur, ortalama 1 haftada kendiliğinden sonlanır.

Yağlarda topaklanma (hastalar kireçlenme olarak anlatırlar) nadir de olsa penise yağ enjeksiyonu sonrasında oluşabilir. Eğer bu topaklanma 6 ay içinde kendiliğinden geçmezse, basit bir şekilde oluşan topaklanma çıkartılabilir.