Porselen Kaplama Diş

18.05.2020
92
Porselen Kaplama Diş

Metal destekli kaplama işlemi yapılarak dayanıklılık sağlanır. Dental seramik denen madde ile yapılan porselen kaplama için metal köprü kullanılır. Bu metal genellikle altın ya da platinden meydana gelir. Dayanıklılığı arttırmak için kullanılan bu metaller maliyet açısından külfet oluşturur. Bunlara krom kobalt alaşımı yapılarak çelik dayanıklılığı elde edilir.

Ancak metaller diş ve diş eti ile tam olarak uyumlu sayılmaz. Işık geçirgenliği yoktur. Bu da doğal diş renginden uzaklaşmasına neden olur. Ayrıca metallerin dişe sabitlenmesi için rengi karartılır ve koyu bir madde diş altına yerleştirilir. Zaman içerisinde diş etinin çevresinde görülen mor renk, bundan kaynaklanır. Renk değişiminin yanı sıra diş eti çekilmesine de neden olur.

Porselen kaplamalar diş etine tam olarak oturmaz. Diş ile kaplama arasında aralık olabilir. Bu da gıda artıklarının birikmesine, doğal dişlerin çürümesine, ağızda koku oluşumuna neden olabilir.

Porselen diş kaplama, estetik görüntü kaygısı taşıyan hastalar için de dezavantajdır. Işık geçirgenliği olmadığı için doğal diş rengini yansıtamaz. Bu da mat ve donuk bir renkte olmasına neden olur. Özellikle de ön dişlerde yapay olduğu oldukça belli olur.

Porselen diş kaplama yapılırken doğal dişlere müdahale edilir. İnceltme, kesme, törpüleme yapılır. Üzerine yerleştirilecek olan porselenin kaba durmaması için inceltme işlemi fazla yapılır.