Saç Tedavileri

18.05.2020
215
Saç Tedavileri

Yaş alma, düzensiz ve yetersiz beslenme, günlük yaşamın koşuşturmacası, stres, trafik gibi günlük olumsuzluklar veya yaşanan travmatik/acı olaylardan saçlar da vücudun diğer bölümleri kadar etkilenir. Hatta saçın cilde kıyasla yıpranma ve hacim kaybetme oranı daha yüksektir.

Zamanın ve etkilerinin saçları yıpratmaması için ilk önceleri yalnızca doğal, bitkisel tedavi yöntemleri mevcuttu. Fakat bitkisel yöntemlerin bazen etkili olamaması, sonuçlarını geç göstermesi veya bazı kişilerde yan etki göstermesi sebebiyle aranan tedavi henüz bulunamamıştı. Değişen hayat koşulları ve yükselen stres seviyesi insanları daha fazla yıprattığından, yepyeni ve daha etkili çare arayışları böylece hız kazanmış oldu.

Ülkemizde plastik, medikal, diş ve diğer cerrahilerin gelişimiyle saç tedavilerinde de önemli ve başarılı atılımlarda bulunulmuştur. Bu gelişmeler arasında,

  • Saç ekimi,
  • Saçı bakım yöntemleri,
  • Saç onarım ve yenileme tedavileri

olarak farklı kollarda varlığını sürdürmektedir.

Saç Tedavileri Hangi Yöntemleri Sunuyor

En sık kullanılan saç tedavi yöntemleri, Mezoterapi, PRP ve Dermaroller’dır. Şimdi bunların detaylarını inceleyelim:

Saç Mezoterapi

Bu yöntemde saç köklerinin 2-3 mm alt dokusuna besleyici vitamin ve mineral ve aminoasit karışımı ince iğnelerle enjekte edilir. Böylece saç dokularına bağlı olan hücre metabolizması daha da hızlandırılmış olur. Sonuç olarak saçlar beslenir, güçlenir, dökülme önlenir ve saç telleri daha güçlü ve esnek olur.

Bu yöntem haftada 1 kez uygulanan ve yaklaşık olarak seansların 30 dakika kadar sürdüğü bir tedavi biçimidir. Toplam 8 seanslık bir tedavi genellikle yeterli olmaktadır. Tedavinin etkileri ise 5.haftadan sonra görülebilmektedir.

Saç Mezoterapi Fiyatları

Ağrı vermeyen bir yöntem olduğu için her yaştaki kişilere uygundur. Vücuda enjekte edilen ilacın içeriği vücudun doğal yapısında zaten var olan içeriklerden oluştuğu için herhangi bir yan etki veya alerjik reaksiyon gözlemlenmemiştir. Hamile ve emziren kadınlarda, kanser veya şeker hastalarında bu tedavinin kullanımı uygun değildir.

Saç PRP

Platelet Rich Plasma da denen PRP yöntemi en sık kullanılan saç tedavi yöntemlerindendir. Bu yöntemde kişinin vücudundan alınan kan özel yöntemlerle ayrıştırıldıktan sonra, tekrar kişinin vücuduna enjekte edilir. Saç dökülmesini engeller, saç tellerini ve köklerini güçlendirir ve tüm dokuları yeniler. Saç hücrelerinin canlanmasını ve kan akışını hızlandırdığı için saçların çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Saç PRP Fiyatları

Genellikle 6-8 haftada tamamlanan bir tedavidir. Her seans 30 dakika kadar sürer ve seans aralıkları 15’er gün olmalıdır. Tedavinin kalıcılığı için yılda 1-2 kez tedavi tekrarlanmalıdır. Kişinin kendi kanından enjekte edilen bir sıvı kullanıldığı için, yan etkisi bulunmamaktadır. Tüm seanslar bittikten sonraki ilk 1 ay içerisinde sonuçlar görülmeye başlanabilir.

Meloxin Tedavisi

Saç sütü olarak da geçen ve saçlı deriye uygulanabilen bir tedavidir. İçeriğindeki vitamin ve doğal yağlar sayesinde saça bakım yapıp dökülmesini engelleyen bir solüsyondur.

Bu yöntemi saç ektirmiş olan kişiler de kullanabilmektedir. Meloxin tedavisi sürerken, aynı zamanda saç boyanabilir veya saçın ısı ile şekillendirilmesi işlemleri devam ettirilebilir.

Saçları dökülen, incelen ve hacmini yitiren kişilerin kullanabileceği uygun bir tedavidir.