Saç Ektirme

Saç Ektirme

Saç Ektirme

Saç Ekimi

Saç kaybı artık kader olmaktan çıktı. Kaybettiğiniz saçları yeniden kazanabilir ve eskisinden çok daha gür saçlara sahip olabilirsiniz. Saç ekimi detaylı, hassas ve bir o kadar da tıbbi donanım gerektiren bir uygulamadır. Bu nedenle profesyonel kliniklerin tercih edilmesi gerekir. Saç ekim işlemleri arasında en güvenilir ve en çok tercih edilen yöntem olan FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) metodu ile saç kökleri saçsız alanlara yerleştiriliyor ve doğal bir saç görünümü yeniden kazanılıyor. Bu yöntem cerrahi bir işlem değildir. Gayet konforlu bir süreç eşliğine FUE saç ekim yönteminden faydalanabilirsiniz. FUE Saç Ekimi Nedir? Tüm dünyada en çok tercih edilen saç ekim yöntemi olan FUE hastalara lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen ve konforlu olmasıyla da öne çıkan bir tekniktir. Özel olarak bu işlem için geliştirilmiş olan özel mikro motor uçları kullanılarak saç greftleri tek tek alınır ve saçsız olan bölgeye transfer edilir. Bu işlem esnasında doğal saç çıkış açısı da dikkate alındığından son derece doğal bir saç görünümü yakalanır.

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

1 - FUE ile Saç Köklerinin Toplanması Saç ekimine başlanmadan önce hastaya lokal anestezi verilir ve kafa bölgesi uyuşturulur. Ense bölgesinde yer alan saç kökleri özel bir cihaz kullanılarak gevşetilir. Hastanın saç greft kalitesi ne kadar yüksekse, işlemin başarısı da o kadar fazla olur. FUE tekniğinde saç köklerinin toplanması, greft sayısına göre yani kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 2 ila 4 saat arasında tamamlanır. 2 - FUE ile Ekim Kanallarının Açılması Saç köklerinin toplanmasının ardından bölge enfeksiyon oluşmaması için özel bir bandaj ile kapatılır. Ardından hasta sırt üstü yatar ve ekimin gerçekleştirileceği bölgeye özel bir işlem ve mikro-pen adlı özel bir cihaz kullanılarak kanallar açılır. Bu kanallar iğne ucundan da küçüktür. Mikro-pen cihazının ucu sivridir ve saç köklerinin geçebileceği çapta, son derece küçük kanallar açar. 3 - FUE ile Saç Köklerinin Ekilmesi Uygulama yapılacak bölgeye açılan kanallara saç kökleri tek tek yerleştirilir. Saç köklerinin toplanmasının hemen ardından ekilmesi gerekir. Bu nedenle çok bekletilmez ve ekim aşamasına kısa sürede geçilir. Saç köklerinin ekilmesi de yine köklerin toplanmasında olduğu gibi kişiden kişiye değişmekle birlikte 2 ila 4 saat arasında tamamlanır. Ekim sonrasında bölgenin bir süre hava alması gerektiğinden bu bölgenin üzeri kapatılmaz. 4 - Saç Ekiminden Hemen Sonra Bu üç işlem tamamlandıktan sonra hastaya çeşitli bilgiler verilir ve hasta taburcu edilir. İşlemden birkaç gün sonrasında hastanın ilk pansumanı gerçekleştirilir. Ekim yapılan bölgede çok küçük nokta şeklinde yara oluşur ve bu beklenen, doğal bir durumdur. Bu yaralar en fazla 1 ayda iyileşir. Cerrahi bir operasyon olmayan, kesi ya da dikiş işlemi yapılmadan gerçekleştirilen FUE ile saç ekim işleminin ardından hasta aynı gün taburcu edilir. Klinik istirahate gerek olmaz. Hastadan doku ile birlikte saç grefti alınması halinde, bu bölgeye özel bir sargı uygulaması yapılır.

Sakal Ekimi

SAKAL EKİMİ (Sakalın gereksiz kısmındaki kökler alınarak sakalın daha seyrek alanlarını sıklaştırmak amacıyla ekim yapılabilir. Bu vakada elmacık kemiği üzerindeki gereksiz kıllar alınmış ve hemen aşağısındaki seyrek sakal alanına ekilmiştir. 0.6-0.7 mm’lik uçlarla ve elle dikkatli alım yapıldığında hiçbir iz kalmaz. Bu şekilde kusursuz alım sayesinde sakal alt bölgesi, göğüs, ensenin alt kısımları hatta elmacık kemiği üzerindeki kökler bile alınarak ihtiyaç duyulan başka alana ekim yapılabilmektedir. Yoğun sakal sebebiyle görünmeyen bu alanlardan kök alımı alanında kalıcı epilasyon sağladığı için ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Sakal saç gibi değildir kişiden kişiye çok değişik yoğunlukta olabilmektedir. Belirgin düzeyde seyrek sakalı olan biri bundan rahatsızlık duymayabilir. Bu sebeple genellikle ekimde çok sık sakala ihtiyaç duyulmaz. Bölgesel sakal kaybı varsa bu durumda civardaki sakal sıklığında ekim planlanarak çevreyle uyumlu hale getirilir. Sakal tümüyle yoksa bu durumda kişinin istediği sıklık ve sınıra bağlı olarak 1000-3000 kök arasında ekim yapılabilir. Tam köse birinde bıyık ve çene bölgesine 400 er kök, favori bölgelerine 100 er kök toplamda 1000 kök belirgin derecede seyrek olsa da anlamlı görünüm değişikliği sağlar. Genellikle 3000 kök civarında sakal ekimi tatmin edici sonuç verir. Sadece bıyık bölgesine ekim yapılacağında 400-800 kök arasında ekim yeterli olmaktadır. Sakal ekimi kıl kökü alınan alan ertesi gün yıkandığında belirgin bir sorun olmaz ama 1-2 hafta pembemsi bir görünüm oluşur. Vücuttan veya ensede alım yerinde hiç iz kalmaz. Vücuttan alınılması halinde özelliksiz kıllar olduğu için önem arz etmez. Enseden alınması durumunda alındığı kök sayısı kadar seyrelme olur. Yaptığımız çalışmalarda enseden 10.000 kök alınması halinde bile fark edilebilecek bir değişiklik olmamaktadır. Sakal veya bıyık ekilen alanda ekimden hemen sonra ekim esnasında kullanılan iğnelerin batırıldığı yerden çıkan kan pıhtısı sebebiyle koyu kırmızı bir görünüm olur ve ilk banyoda temizlenir. Sakal ve bıyık ekilen bölge 24-48 saat sonra yıkanır yıkamayla pıhtılar temizlendiği için ekilen sakallar görünür hale gelir ve 2-3 günlük sakal görüntüsü oluşur. Ekilen sakalın vücut tarafından daha iyi beslenmesi için ekim alanında kanlanmada artış olur buna bağlı olarak kıl diplerinde 2-3 gün içinde sivilce benzeri küçük kırmızılıklar olur bu hafif kırmızı görüntü 1-2 haftada kaybolur ve normal görüntü oluşur. Ekimden sonra uzamaya devam eden sakal ve bıyık 15. günden sonra makasla kısaltılabilir veya uzatılabilir. Köklerin yeterince tutunması için ilk tıraş tercihen 1 ay sonra yapılmalıdır. 2.haftadan sonra ekilen sakal ve bıyığın bir kısmı şok dökülme denilen geçici bir dökülme yaşar. Geçici dökülmeden 4-8 ay sonra dökülenlerin tamamı yeniden çıkar. Kıl kökündeki kalite artışı 2 yıla kadar devam eder.

Saç Tedavisi

Mezoterapi

Saç Mezoterapisi

Saç dökülmesi kadın ve erkeklerde ortak görülen bir sorundur. Sağlıklı bir saç yapısına sahip olan kişilerde dahi kansızlık, stres, beslenme eksikliği gibi nedenlerden ötürü dökülmeler görülebiliyor. Hastalığa bağlı dökülmeler tıbbi tedavi sonucunda durdurulabiliyorken ortada hiçbir sebep yokken dökülen saçlar kişilerde büyük bir sorun haline geliyor. Modern tıp teknolojileri ile saç dökülmeleri mezoterapi yöntemiyle durduruluyor ve saçın kalitesi artırılabiliyor. Saç mezoterapisi, saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, protein ve minerallerin saç derisine özel ince uçlu iğnelerle enjekte edilmesi işlemidir. Tedavide, direkt kıl köküne uygulama yapılır ve 2 ila 4 mm'lik özel iğnelerle antioksidan ve kan dolaşımını artıran ilaçlar enjekte edilir. Kıl yapısına doğrudan etki eden ilaçlar kıl köklerinin uyarılmasını sağlayarak dokuları canlandırır.

Saç Mezoterapisinin Etkisi

Saç derisine ve saç boylarına doğrudan dışarıdan yapılan bakımlar her ne kadar fayda sağlasa da uzun vadede etkili değildir. Saç mezoterapisi ise kıl köklerine direkt olarak uygulandığından hücreleri etkiler ve etkisini doğrudan gösterir. Saçın kalitesini artıran, uzamasını sağlayan ve dökülmesini önleyen tedavi uzun vadede etkili sonuçlar verir.

Saç Mezoterapisinin Faydaları

• Saç dökülmesini önler.

• Saç ömrünü uzatır.

• Saç kalitesini artırır, zayıf telleri kalınlaştırır.

• Saç beyazlamasını yavaşlatır.

• Saç ekim ihtiyacını ortadan kaldırır.

Saç Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Tedavi birkaç aşamadan oluşur;

Termoterapi: Saç derisi ozonlanmış su buharında yaklaşık 15 dakika bekletilir. İşlemin amacı saç derisini yumuşatmaktır.

NPG İşlemi: Npg aşamasında saç mezoterapisi tabancası ile kişiye özel enjektörle ilaçsız bir şekilde iğne yapılır. Acı duyulmaması için kişiye özel bir ilaç uygulanır. NPG aşamasında kişinin saç derisi kanatılır ve artık kanın dışarı atılması sağlanır. Uygulama yaklaşık 5 dakika sürer.

MIC: Artık kandan arındırılan saç derisine ilaç enjekte edilir. Uygulama yaklaşık 5 dakika sürer.

Yıkama: Tüm uygulama sonunda özel bir solüsyon ile saç derisi yıkanır ve kurutulur. Yıkama sonrasında deriye özel bir kür uygulanır. Bu kür işlem sonrası ağrıları dindirir, yaraların daha çabuk kapanmasını sağlar. Saç mezoterapisi seans olarak uygulanır. Her seans tüm aşamalarıyla birlikte 20 ila 30 dakika sürer. Haftada 1 seans uygulanması uygun görülür. En az 4 olmak üzere ihtiyaca göre 10 seansa göre sürebilmektedir.

Prp

P.R.P Saç Tedavisi

PRP, PlateletRichPlasma açılımına sahip olan uygulama; cilt yenileme, saç derisini onarma, kırışıklık ve cilt lekeleri gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Kök hücre ile gerçekleştirilen tedavide, hastadan alınan kanın santrifüj'den geçirilerek kırmızı kan ve plazmaların ayrıştırılması sağlanır. Elde edilen kaynaklar, hastanın saç derisine mezoterapi yöntemiyle enjekte edilir ve kök hücrelerin deride çoğalarak büyümesini sağlar. Saç dökülmeleri durduran ve cansız saçların yeniden hayat bulmasını sağlayan tedavi, kök hücrelere direkt etki eder ve pasif haldeki saç köklerini yeniden canlandırarak büyümesi için zemin hazırlar. Hastanın kendi kanıyla yapılan PRP tedavisi, yaklaşık 10cc kanın laboratuvarda tedaviye uygun hale gelecek şekilde ayrıştırılır. Çeşitli aşamalardan geçerek plazma haline gelen kan, zayıflamış saç bölgelerine, dökülmenin bulunduğu bölgeye enjekte edilir. PRP tedavisinde uygulama süresi yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Uygulama esnasında lokal anestezi yapıldığından hasta acı hissetmez. İşlemin ardından hastada herhangi bir acı veya işleme dair iz kalmaz. Tedavi gören hastalar aynı gün sosyal yaşamına dönebilmektedir. Tedavinin genel süresi kalıcı ve olumlu bir sonuç almak için üç ayda bir olmak üzere 4 ila 6 seans sürer. Uzmanlar ömürlük bir sonuç için tüm işlemler bittikten sonra senede bir kez işlemin yinelenmesini öneriyor.

PRP Saç Tedavisinden Kimler Yararlanabilir?

PRP; saç kaybı yaşayan, saç dökülmesini durduramayan, cansız saç köklerine sahip hastalarda yaygın bir şekilde kullanır. Tedavinin ana amacı cansız saçları güçlü bir yapıya kavuşturmak ve çeşitli sebeplerden ötürü durdurulamayan dökülmeleri engellemektir. Tedavi sonrasında hastarda gözle görülür bir fark ortaya çıkar. Saçlar daha hacimli, parlak ve kaliteli bir görünüme kavuşur. Kök hücre mantığına dayalı bir tedavi şekli olduğu için tedavide kullanılacak olan kan hücreleri hastadan bizzat alınır. Bu uygulama hastanın herhangi bir şekilde virüs veya hastalık kapmasını önler.

PRP Tedavisinin Sağladığı Avantajlar

Uygulaması kolay, güvenli ve kısa sürelidir. •

Derideki tüm pasif hücreleri çalıştırır. •

Saç derisinde germe - dondurma yapmaz "gençleştirir." •

Daha parlak ve sağlıklı saçlara kavuşturur. •

Uzun süreli kullanım vadeder. •

Zayıf saçların daha kalın ve gür olmasını sağlar.