Zirkonyum Kaplama diş

18.05.2020
108
Zirkonyum Kaplama diş

Metal desteksiz diş kaplama alanında kullanılır. Zirkonyum maddesi oksijen ile birleştiğinde oldukça sert bir hal alır ve diş hekimliği alanında kullanılır.

Zirkonyum, ışık geçirgenliği olan bir maddedir. Böylece diş renginde doğallık yakalanır. Kaplamalarda en çok dikkat edilen noktalardan bir tanesi yapay görünümden kaçınmaktır. Zirkonyum ile hastalarımıza bu doğallığı sağlayabiliyoruz.

Renk uyumunun yanı sıra diş eti ile uyumu da oldukça önemlidir. Metal destekli porselen kaplamalar diş eti ile uyumlu değildir. Zirkon içeriği hem diş etine hem de diş yüzeyine zarar vermez. Kolayca uyum sağlar. Sıcak, soğuk geçirgenliği, hassasiyeti doğal dişten farksızdır.

Porselen diş kaplamaya nazaran maliyeti fazla gibi görünse de doğal dişlerinizin uzun süreli korunması düşünüldüğünde hiç de fazla olmayacaktır.

Zirkonyum kaplama yapılırken doğal dişlere olabildiğince az müdahale edilir. Daha az inceltme, daha az törpüleme ile kaplama işlemi gerçekleştirilir. Zirkonyum ince ve şeffaf bir yapıdır. Ancak bu görüntüsünün ardında oldukça sağlam bir yapıya da sahiptir.

Porselen kaplama ile zirkonyum kaplama arasındaki belli başlı farklar bu şekildedir. Hastalarımıza bu konuda detaylı bilgiler veriyor ve kararı yine onlara bırakıyoruz.